субота, 5 грудня 2015 р.

Як святкують англійці Новий рік та Різдво

Advent (підготовка до Різдва), 1-24 грудня.
Це тижні підготовки до Різдва. В цей час духовні наставники християн просять їх задуматися про дійсний сенс Різдва і обдумати, чи вони наслідують приклад Ісуса Христа у своєму житті. Одна з головних традицій цих тижнів - це вінки зі свічками, які мають особливе значення. Такі вінки роблять на першу неділю цього періоду, і звичайно вони складаються з 5 свічок: чотирьох червоних і однією білою. Щонеділі запалюється нова червона свічка. Вони запалюються в той час, коли родина збирається разом за молитвою, святковим столом і т.д. Білу свічку запалюють у вечір перед Різдвом як символ того, що в світ прийде Христос і освітить пітьму.
Christmas, 24-25 грудня.
Звичай вішати шкарпетки для подарунків прийшов з Англії. Санта Клаус одного разу упустив кілька золотих монет, коли спускався вниз по димоходу. Монети б провалилися в піч і пропали б, якби вони не потрапили в шкарпетку, який був повішений для просушування. З тих пір діти вішають шкарпетки на камін в надії знайти їх повними подарунків. Діти пишуть листи Санта Клаусу з описом їх бажань, але замість того, щоб відправляти їх поштою, вони кидають їх у вогонь. А Санта Клаус старанно читає дим. Будинок прикрашають хвойними гілками і лісовими ягодами. Ця традиція дотримувалася задовго до хрещення Англії. Гілки і ягоди приносили в будинок, щоб розігнати зимовий смуток і нагадати, що весна вже не за горами. Омелу (mistletoe) можна знайти на яблунях та вербах. Її розвішували по будинку ще стародавні друїди, які вірили, що омела володіє містичними силами, які приносять успіх будинку і відлякують злих духів. Різдвяну ялину стали прикрашати на Різдво близько тисячі років тому в Німеччині, коли святий Боніфацій, який звернув німців у християнство, за легендою наткнувся на групу язичників, які збиралися принести в жертву дубу хлопчика. У люті святий Боніфацій зрубав великий дуб і, до його здивування, з дубового пня виросла ялина. Святий сприйняв це як знак християнської віри. Лише у шістнадцятому столітті ялинки стали приносити додому. Прикраса різдвяної ялинки, хоч і споконвічно німецький звичай, стало дуже популярним з 19841 року, коли принц Альберт наказав принести і прикрасити ялинку у Віндзорському замку для його дружини Вікторії і їх дітей. Ялинки прикрашали свічками до тих пір, поки не винайшли електричні гірлянди. У Святвечір діти залишають пироги з м'ясом і бренді для Санда Клауса і морква для оленів. За традицією до святкового обіду, крім усього іншого, подаються різдвяні крекери. Коли їх розламують (природно, з гучним тріском), звідти випадає святковий паперовий головний убір у формі корони, іграшка чи подарунок і святковий жарт. Подарунки відкриваються вранці на Різдво. Діти прокидаються дуже рано вранці і знаходять носок, повний подарунків, в ногах ліжка і подарунки на підлозі. Пізніше родина збирається разом, щоб відкрити всі подарунки, які були залишені під ялинкою.
Boxing Day, 26 грудня.
Назва цього свята походить зовсім не від боксу, а від слова 'box' (коробка, ящик). За традицією в цей день у церквах відкривають коробки з пожертвуваннями і їх вміст роздається бідним. Раніше в цей день слуг відпускали додому на святковий обід з сім'єю. По суті своїй, свято є додатковим вихідним після Різдва.



Новий рік, 31 грудня -1 січня.
Традиційно галасливе свято зустрічі нового року. Влаштовують багатолюдні вечірки, багато п'ють, їдять і веселяться. Шотландці святкують Різдво досить серйозно і понуро, зберігаючи весь святковий запал для новорічного вечора, який у них називається Hogmanay. Назва свята походить від назви особливого виду вівсяного коржика, який традиційно давали дітям в новорічний вечір. Також в Шотландії вважається, що перша людина, яка зайде в будинок після настання Нового року, значно вплине на їх фінансовий стан. Зазвичай вважається, що незнайомці приносять удачу. Залежно від регіону, успіх приносить світловолосий або темноволосий чужак.

В Англії ж існує інша, не менш цікава традиція: за кілька хвилин до опівнічного бою годинника в новорічну ніч батько сімейства або темноволосий гість покидає будинок через чорний хід, відносячи невеликий згорток, в якому знаходяться шматок вугілля, кусень хліба і монета. У наші дні англійці, звичайно, відчувають великі труднощі при розшуку вугілля для цієї традиції. Людина, яка "відносить старий рік" і потім "приносить Новий рік", ні в якому разі не повинен бути блондином або рудим - це може принести невдачу. Через хвилину після настання Нового року ця людина входить в будинок, голосно ляскаючи дверима, а вся родина зустрічає його сміхом, криками, поздоровленнями і поцілунками. Потім згорток, який був принесений таким же чином рік тому, викидається в сміттєву корзину, а новий згорток зберігається до кінця року. Вміст згортка має забезпечити сім'ю теплом, їжею і достатком протягом всього року, що наступив.



Немає коментарів:

Дописати коментар